Skip to main content

Páči sa vám pekný zelený trávový koberec, ktorý priam láka na prechádzku naboso? Postavili ste dom a chcete pripraviť potomkom pekné ihrisko alebo sebe miesto na rodinné grilovanie? Alebo chcete vyšperkovať svoju rôznorodú okrasnú záhradu v tieni stromov a kvitnúcich kríkov? Pre rôzne využitie potrebujete rôznu trávnu zmes a rozhodovanie treba podriadiť aj ďalším prírodným podmienkam, v ktorých sa chystáte vytvoriť trávnik. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu.

Či už chcete váš trávnik využívať intenzívne na praktické účely, alebo sa radšej z diaľky kochať jeho harmóniou s okolitou prírodou, v prvom rade si musíte všimnúť teplotné podmienky, tienenie, množstvo dostupnej vlahy, svahovitosť pozemku či jeho orientáciu na svetovú stranu. V neposlednom rade zvážte aj svoje možnosti ďalšej starostlivosti a ošetrovania trávnika. Toto základné plánovanie vám najviac pomôže pri výbere správnej trávnej zmesi. Kvalitné osivo je hlavným predpokladom vašej spokojnosti s hustým, zeleným a zdravým trávnym kobercom. A platí to rovnako v prípade tvorby nového trávnika, ako aj pri obnove staršieho. Myslite pri tom aj na to, ako ho budete kosiť a udržiavať, preto si nekomplikujte život zložitými tvarmi trávnej plochy.

Poďme sa hrať!

Na svahovitej účelovej ploche je najvýhodnejšie použiť technickú trávovú zmes svahovú.

Ak je plocha rovinná a má mať okrasný účel, treba zvážiť intenzitu jej používania a použiť takú trávnu zmes, ktorá je nízko, stredne alebo vysoko odolná voči zašľapávaniu. Najviac odolná je ihrisková zmes. Pre športoviská, detské ihriská alebo aj komunikačné plochy na sídliskách je ideálna Ihrisková zmes so zastúpením odolných trávnych druhov, ako mätonoh trváci, lipnica lúčna a kostrava červená. Pri poškodení sa rýchlo zregeneruje a je vhodná aj do chladnejších oblastí. Tieto trávne zmesi sú veľmi praktické, nevyžadujú časté kosenie a nie sú náročné ani na údržbu.

Protikladom k futbalovému ihrisku je golfové, kde sa na prechádzku po trávniku dokonca používa špeciálna obuv. Golfová trávna zmes zabezpečí hustý trávový koberec, ktorý však má nízku odolnosť proti zašľapávaniu. Pre väčšie, menej namáhané plochy je vhodná golfová alebo tiež Krajinná trávna zmes, ktorá skrášľuje vzhľad krajiny a zabraňuje rastu nežiaducich burín.

Zelený koberec

A niekde medzi týmito dvoma extrémami namáhania sú trávne zmesi so strednou odolnosťou proti zašľapávaniu, ako je parková trávna zmes, zmes do tieňa, zmes na suché a slnečné miesta či špeciálne trávne zmesi. V klasickej Parkovej trávnej zmesi, určenej pre úpravu okolia domu či väčších priestranstiev, nájdete okrem lipnice lúčnej väčšie zastúpenie kostravy červenej a mätonohu trváceho. V okolí obytných budov alebo vo väčších areáloch firiem sa uplatní rekreačná trávna zmes Ornamental. Ak máte rôzne plochy, je tu Univerzálna trávna zmes, ktorú môžete využiť ako na zakladanie nového trávnika, tak aj na dosev holých miest na vašom dvore. Tie sa môžu vyskytnúť najmä vtedy, ak trávnik používa aj váš domáci miláčik. Ani v jednej z uvedených zmesí nie je zastúpený psinček tenký, a preto je v prípade potreby možné zvýšiť výšku kosenia porastu bez toho, aby hrozilo vytváranie plsti na trávniku.

Čoraz častejšie je súčasťou moderného životného štýlu nielen na vidieku rozširovať na úžitkových plochách kvitnúce lúky, ktoré lákajú opeľovače. Pre tieto účely je vhodná extenzívna lúčna zmes bez ďateliny.

Pre extrémne mokré alebo, naopak, suché plochy či plochy trvalo zatienené budovami sa používajú špeciálne trávne zmesi. Na vlhké zatienené plochy použite zmes s lipnicou hájnou a lipnicou obecnou. Nikdy ich však nekoste príliš nízko. Pre suché plochy vystavené slnku použite skôr trávne zmesi s podielom žitniaka Smithovho alebo žitniaka hrebenitého, ktoré vytvárajú trávnik strednej kvality. Prípadne sa poraďte s predajcami týchto zmesí a priblížte im svoje konkrétne podmienky a požiadavky. Nechajte si poradiť, aby trávna zmes splnila vaše predstavy čo najlepšie a aby ste trávnik využívali k svojej spokojnosti.

Ako zasiať?

Keď už ste si dobre vybrali trávové osivo, je načase ho použiť. Najvhodnejším termínom na sejbu je apríl až máj, resp. august až september, kedy je pôda dostatočne teplá. Vyčkajte si na bezveterné počasie, aby ste neprišli o vzácne semienka. Dôležitá je aj príprava pôdy pred sejbou. Podľa typu pôdy zapravte do hĺbky aspoň 10 cm kremičitý piesok a kvalitný kompost, odstráňte húževnaté korene burín a kamene. Na pripravený pôdny povrch s jemnou štruktúrou sejte semená najskôr v jednom smere a potom kolmo naň. Hustota výsevku je uvedená na obale každej trávnej zmesi a pohybuje sa približne od 2,0 do 2,5 kg na 100 metrov štvorcových. Následne semená zapracujte do pôdy hrabľami, asi do hĺbky pol centimetra. Celú plochu riadne povalcujte a výdatne zavlažte jemnými prúdmi nie príliš studenej vody. Trávne semeno by malo vyrásť do 14 dní. Len čo vyrastie tráva do výšky 5 cm, šetrne ju skráťte asi o polovicu.

Ošetrujte ho

Vysiata plocha by nemala nikdy vyschnúť, kým tráva nevzíde. No je lepší mierny nedostatok vlahy než prepolievanie, ktoré môže spôsobiť odumieranie koreňov trávy. Porast trávy samozrejme potrebuje aj dostatočnú výživu. Dusík zabezpečuje správny rast, odnožovanie aj zelenú farbu. Draslík zlepšuje odolnosť voči suchu aj chorobám, fosfor pomáha zakoreňovaniu. Nevynechajte preto jarné ani jesenné hnojenie, no vždy postupujte podľa návodu a odporúčaní na obale konkrétneho hnojiva. Správna starostlivosť a silný, zdravý trávny porast sú najlepšou prevenciou pred chorobami a hubami. Najmä po vlhkej zime sa v trávniku môže vyskytovať pleseň snežná, huby alebo hrdza trávna. V horších prípadoch výskytu je potrebné zasiahnuť aj chemickým ošetrením. Pokiaľ je to možné, používajte biologické ochranné prostriedky.

Okrem toho sa môžu v trávniku objaviť aj nežiaduce rastliny. Podľa toho, v akom prostredí je váš trávnik, ide buď o chladnomilné, alebo teplomilné buriny. Najjednoduchšie je zabrániť ich výskytu správnym kosením a odstraňovaním zvyškov burín z trávy hrabaním. Prípadne ich vykoreniť pomocou ostrého noža či vypichovača buriny. Ak sa však púpava, skorocel, zádušník, kyslička alebo ďatelina vyskytujú vo väčšom množstve, opatrne postriekajte plochu selektívnym herbicídom. Ten trávniku neublíži a buriny ním zlikvidujete pomerne jednoducho.

Trávnik pravidelne koste, aspoň dvakrát do týždňa, čo podporí jeho rast do šírky a rýchlejšie zahustenie. Nastavte si kosačku tak, aby ste kosili iba jednu tretinu stebiel. Kosačka by mala mať ostré nože a zberač pokosenej trávnej hmoty. Najšetrnejšia je však vretenová kosačka. Už na začiatku sezóny myslite na závlahu a pravidelný dosev, aby ste zachovali želaný výskyt trávnych druhov. Najlepší čas na závlahu je každý druhý deň ráno, pred východom slnka. Zalievajte radšej menej intenzívne, ale dlhšiu dobu, aby voda stihla presiaknuť ku koreňom. Ani príliš hustý trávnik nie je výhra – čím hustejší, tým častejšie potrebuje vertikutáciu, teda prerezanie porastu a vytvorenie drážok do hĺbky, aby sa ku koreňom dostal vzduch. Preto je treba sledovať a prípadne prevzdušniť aj príliš udupané miesta, najlepšie vidlami. Prinajmenšom dva razy ročne.

Dobré rady na záver

Ak sa rozhodnete pre založenie trávnika výsevom, a teda nie mačinovým spôsobom (položením hotového trávneho koberca), musíte si uvedomiť aj pár nevyhnutných podmienok pre to, aby ste mali úspech.

  • predpokladom je dostatočný zdroj vody na zalievanie
  • na hotový a použiteľný trávnik budete musieť nejaký ten mesiac počkať
  • treba myslieť na to, akým spôsobom budete plochu zavlažovať a odburiňovať.
  • vysievaný trávnik je oproti kobercovému pokladaniu lacnejší a trvácnejší.

 

Pridať komentár